Psikoloğumuz

Begüm Uğurgel

2010 yılında, İstanbul Şehir ÜniversitesiPsikoloji bölümüne burslu olarak kabul aldım. Üniversitede mesleki gelişimime en çok katkı sağlayan şey gönüllü çalışmalarım oldu. Öğrenciliğim boyunca birçok dezavantajlı grup ile çalıştım. Hayat Vakfı ve Maya Vakfı’nın savaş mağduru çocuklar için düzenlemiş olduğu projelerde yer aldım. Travma mağduru çocuklar için Sanat Terapisi yöntemlerini kullanarak onları psikososyal olarak desteklememize yarayan programlar hazırladık. Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği’nden Prof. Dr. Tolga Dağlı ve Prof. Dr. Figen Şahin Dağlı önderliğinde Çocuk Koruma, Çocuk İstismarını ve İhmalini önleme üzerine eğitim aldıktan sonra, sokakta çalıştırılan çocuklar için projeler geliştirdim. Belediyeye bağlı kadın sığınma evlerinde ise fiziksel/cinsel, psikolojik, duygusal şiddete maruz kalmış kadınlar ve çocuklar ile grup ve bireysel görüşmelere katıldım.

Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, 2015 yılında yüksek lisans için tercihimi Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nden yana kullandım. Burada Doç. Dr.Nina Bosankic süpervizörlüğünde travmatik yaşantılar, travma sonrası stres ile ilişkili çalışmalar yapma şansı elde ettim. Bu çalışmalar yetişkin psikolojisi odaklı oldu. Prof. Dr. Senija Tahirovic’in süpervizyonu ile aslında çocuk ve yetişkin psikolojisinin bir harmanı olarak yüksek lisans tezimi Ebeveyn boşanmasının ikili ilişkilere etkileri: Evlilik tutumu, ikili ilişkilerde güven, ilişki doyumu başlığıyla oluşturdum.
Yüksek lisans sonrası Nilüfer Devecigil’den Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimi aldım. Buna ek olarak, çocukların duygusal ve bilişsel gelişimlerini değerlendirmeme yardımcı olacak test eğitimleri aldım. Çeşitli anaokullarına danışmanlık hizmeti verdim, çocukların test uygulamaları ve gözlemler ile gelişim takiplerini yaptım. Bunun yanında özel bir danışmanlık merkezinde Deneyimsel Oyun Terapisi yöntemlerini kullanarak çocuklarla çalışıyorum ve ebeveynlere de danışmanlık hizmeti veriyorum.
error: Web Sayfamızdan İçerik Kopyalanması Yasaktır!